ANASAYFA / ETKİNLİKLER / YETMİŞALTI - YİRMİÜÇ

YETMİŞALTI - YİRMİÜÇ 11 Kasım 2023 - 17 Aralık 2023 - Sergi Salonu

Karikatüre başladığım 1976 yılından bu yana, toplam olarak kırk yedi yıl mizah dergilerinde çalıştım. Askerli karikatürlerden oluşan ilk köşeme “Savaş Çok Ciddi Bir İştir” başlığı altında Mikrop dergisinde başladım. Daha sonra Gırgır’da “Biraz da Savaşalım” başlığıyla devam ettim. Gırgır dergisinde sevgili kardeşim rahmetli Latif Demirci’nin harika çizgileri sayesinde vücut bulan “Muhlis Bey” tipinin esprilerini ürettim. Fırt dergisinde “Zalak Mahmut”u çizdim.

Daha sonraları L-Manyak dergisinde “Toros ve Hamile”, “İkram Abi ve Asistan Yaşar”, “Nermin Bey” adlı tipleri, Leman dergisindeki köşemde ise “Siyamlı Kedi Profesör Yattara Valli” ve “Kahraman Masa Esat”ı yazdım, çizdim. Abuk sabuk makaleler yazan “Aksaray Paşaoğlu” diye bir köşe yazarı uydurdum. Uzun yıllar çok sayıda politik ya da bağımsız karikatürlerim de yayımlandı. Bu sergideki karikatürler, sözünü ettiğim çizgiler arasından seçildi. Yakın zamanda akrilik boya ile yaptığım birkaç kedi resmini ve karikatürü de sergiye ekledim.

Ve 1976'dan 2023'e kadar çizdiğim karikatürlerin bazılarından oluşan bu sergiye, YETMİŞALTI - YİRMİÜÇ adını vermeyi uygun gördüm.

Behiç Pek